Rafine Hukuk

RAFINE HUKUK
UCİM DERNEĞİ NEDİR? – Rafine Hukuk

UCİM DERNEĞİ NEDİR?

Bugün sizlere benim de bizzat gönüllüsü olduğum UCİM derneğinden bahsedeceğim. Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği UCİM amacı; çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak, çocukları her türlü duygusal, fiziksel ve cinsel istismar ile her türlü ihmalden korumaktır. Bu olayların yaşanmasının önüne geçmek için çabalayan ve hiçbir kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Ağustos 2021 itibariyle sayıları 75.000’i aşan gönüllü üyesi mevcuttur. Merkez binası ise Mersindedir.  Ofislerini sıralamak gerekirse:

1. Mersin Genel Merkez Ofisi

2. İzmir Önleme Ofisi

3. Ankara AB Proje Ofisi

4. Antalya Önleme Ofisi

5. Konya Önleme Ofisi

6. Erzurum Önleme Ofisi

7. İstanbul Önleme Ofisi

8. Mardin Önleme Ofisi

9. Van Önleme Ofisi

10. Ordu Önleme Ofisi

11. Kayseri Önleme Ofisi

12. KKTC önleme ofisi

Ayrıca 55 ildeki gönüllü yapılanması ile ülke çapında aktif biçimde faaliyette bulunmaktadırlar.

“ÇOCUKLAR KONUŞACAK, UCİM YANLARINDA OLACAK!” sloganıyla yola çıkan dernek; çocuk istismarının önlenmesi amacıyla eğitim, toplumsal bilinçlendirme ve farkındalık projeleri üzerinde çalışmayı amaç edinmiştir kendisine.

Dernek başkanı aynı zamanda derneğin kurucularından olan Saadet ÖZKAN’dır. Genel Başkan Yardımcısı ise Yücel CEYLAN’dır. İkisiyle de birebir tanışma fırsatım olmuştu. İsterseniz onları da tanıyalım.

Derneğin kurucularından olan öğretmenimiz Saadet Özkan; İzmir Menderes’te görev yaptığı ilkokuldaki okul müdürünün uzun yıllarca birçok çocuğa gerçekleştirdiği istismarı ortaya çıkaran ve olayın peişini bırakmayıp cesaretle davayı sürdürmüştür. Nihayetinde ise ilgili kişinin yargılanarak 82 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını sağlayan kahraman bir öğretmendir. Saadet Öğretmenimiz, bu azmi ile yurt içinde çocuk istismarı konusundaki farkındalığı zirveye taşıdığı gibi 2017 yılında, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın eşi Melania Trump’ın elinden “Uluslararası Kadın Cesaret Ödülü” de almış, 3 Aralık 2019 tarihinde Türkiye’nin önemli dergilerinden biri olan Elle Dergisinin düzenlediği ELLE STYLE AWARDS töreninde “Yılın İlham Veren Kadını” ödülünü de almış ve bu konuya kendini adamış bir aktivisttir.

Çocuk istismarı konusundaki mücadelesine tüm yurt çapında destek gelmesi üzerine Mersinli iş insanı olan, derneğimizin genel başkan yardımcısı Yücel Ceylan ile çocuk istismarı ile mücadele çalışmaları sırasında yolları kesişmiştir. Hukuksal bir mücadeleye başlamışlar ve Yücel Ceylan beraberinde çocuk istismarı ile mücadeleyi ülke genelinde ve dünyada sürdürmek için Ucim, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’ni 2017 yılı temmuz ayında resmen kurmuşlardır.                                                                                                                                                                                                                 

Derneğimiz; toplumsal bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının yanı sıra bünyesinde barındırdığı pek çok gönüllü avukatı ile mağdur çocuk ve ailelere, hâlihazırda görülmekte olan davalarda hukuki destek verilmektedir ve burada dava gizliliği ile çocuk menfaati hep ön plandadır. Gönüllü psikologları ile de psikolojik destek alınması konusunda rehberlik hizmeti vermekte, pek çok gönüllü üye eliyle yurdun dört bir yanında sahada, üniversitelerde dernek üyesi gönüllü öğrencilerle, yerel yönetimler ve özel şirketlerle iş birliği içerisinde bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır.

Dernek bünyesinde barındırdığı birçok gönüllü ile mağdur olan ailelere ve çocuklara davlarında hukuki boyutu için avukatlarıyla psikolojik boyutu için de psikologlarıyla destek vermektedirler. Sahada ise dernek üyesi olan öğrencilerle, yerel yönetimler ve özel şirketlerle iş birliği yaparak bilinçlendirme ve önleme faaliyetleri yapmaktadırlar. Eğitim desteği , rehberlik ve yönlendirme desteği ve hukuki destek vermektedirler

UCİM’in en çok önem verdiği konuların başında ise Önleme Faaliyetleri gelmektedir. Okullara gidip konferanslar düzenlemek, avukatlara eğitim vermek, farkındalık etkinlikleri, çocuklara yönelik eğitimler “benim bildiğim” çalışmalarından sadece birkaçı. Ayrıca UCİM AKADEMİ’de ise özellikle ebeveynler başta olmak üzere birçok kişinin okuması gereken bazı dokümanlar ve yazılar var. Birkaç dakikanızı verip okuyacağınız bu yazılar eminim ki size çok şey katıp bilinçlendirecektir. Burayatıklayarak ulaşabilirsiniz.

UCİM’in simgesi ise mavi kelebektir. Srebrenitsa olayında toplu mezarların bulunmasına yardım eden mavi kelebeklerin; yol gösterici, rehber gibi anlamları vardır. Çocuk istismarı ile mücadelede UCİM bizlere rehberdir.

Bizzat benim de destek olmak amacıyla katıldığım davalar oldu ve dikkatimi çeken bir husus da şuydu: Dava gizliliği UCİM’in önem verdiği bir konudur. Elmalı davasında birkaç bilgiyi sızdırdığı için UCİM’e suçlamalar yöneltilmişti ancak bunların “anne” tarafından servis edildiği daha sonrasında ortaya çıkmıştı.

Sahada mücadele vermek gerçekten çok daha farklı bir durum. Maalesef haber sitelerinden veya çevremizden duyduğumuz istismar haberlerinde asıp kesen halkımız söz konusu fiili hareketlere gelince gereken özeni vermemektedir. Buna rağmen kısıtlı bütçelerle davadan davaya koşan, her çocuğa elini uzatmaya çalışan; gönüllü avukatlar psikologlar ve daha birçok meslek grubuna mensup kişilerin yanı sıra üniversite öğrencileri ve sivil insanlarla “Çocuklar vatandır, vatanına sahip çık!” cümlesini şiar edinmişlerdir. Birkaç davasına da bizzat katıldığım bu oluşumda gönüllü insanların gözlerindeki mücadele arzusunu ve öfkelerini görmek vicdanımı okşamıştı. Birçok ünlünün destek veriyor olması ise gerçekten heyecan verici.  Bu güzel insanlar, sahip çıkılmayan ve en ağır dramların kurbanı olan masum çocuklar için adete şehir şehir adliye, savcılık, karakol gezip savaşıyorlar..

Çevrenizde veya yakınınızda bu tür olaylarla muhatap olan kişiler için de iletişim kurarak yardım alabilecekleri rehberlik bölümü mevcuttur.Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca İhbarda bulunmak için ve hukuki destek almak için de burayatıklayabilirsiniz .

UNUTMADAN.!!

Sizler de UCİM’e Üye olmak için burayatıklayabilirsiniz.

UCİM’e bağışta bulunmak için buraya tıklayabilirsiniz.

“ÇOCUKLAR VATANDIR, VATANINA SAHİP ÇIK”

DİĞER YAZILARIMIZ

Genel

Toplumsal Adalet ve Hukuk İlişkisi

Toplumsal Adalet ve Hukuk ilişkisi Giriş. Toplumsal adalet, bir toplumun tüm bireylerine eşit haklar ve fırsatlar sağlayan bir kavramdır. Bu kavram, insanların adil bir şekilde

Read More »
Genel

YAPAY ZEKA VE ROBOTLARIN HUKUKİ KİŞİLİĞİ MESELESİ

ÖZET İnsansı ve yapay zeka bulunduran robotların hukuki kişilikleri tartışılmaya başlandığından beri, hukukçuların ve etikçilerin görüşleri oldukça farklıdır. Bazıları, insansı robotların hukuki kişiliklerinin tanınması gerektiğini

Read More »
Genel

YAPAY ZEKA VE HUKUK

Önümüzdeki yüzyılın ciddi bir aktörü yapay zekâ ve o teknolojiyi nasıl düzenlediğimiz olacak çünkü endüstriyel devrim de hukuki düzlemde ve sosyal anlamda birçok değişikliğe neden

Read More »
Genel

İnsan Kusurunun Müeyyidesi Pitbullar!

 Gündemimizde olan, aslında hiçbir zaman çıkmayan, “Sokak hayvanları ve yasak ırk(!)” G.Antep’te bir çocuğun pitbull cinsi bir köpek tarafından saldırıya uğramasıyla maalesef bir kez daha

Read More »